НАК «Нафтогаз України» відкрито дерибанить свою дочку, покращуючи свої фінпоказники
Наприкінці січня оператор газотранспортної системи «Укртрансгаз» програв судовий позов материнській компанії НАК «Нафтогаз України». Сума стягнення перевищила 5 млрд грн. Проте згідно з простими розрахунками, додатковий зиск материнської компанії тільки від цього позову склав 7,3 млрд грн.
Непотрібна послуга
30 січня Господарський суд Києва ухвалив рішення на користь НАК «Нафтогаз України». Згідно з ним «Укртрансгаз» має сплатити материнській компанії 5,2 млрд грн за договором купівлі продажу газу.
Позов стосувався неналежного виконання «Укртрансгазом» умов контракту щодо постачання газу компанії в січні – квітні 2017 року. Тоді «Нафтогаз» передав «Укртрансгазу» 1,6 млрд куб. м газу на суму 13,4 млрд грн, але оплату в повному обсязі не отримав. Оператор ГТС залишився винен понад 2 млрд грн.
У результаті суд постановив стягнути з «Укртрансгазу» 2 млрд грн основного боргу, а також 1,7 млрд грн пені, 332 млн грн – 3% річних, 1,3 млрд грн інфляційних втрат, а також 611 млн грн судового збору.
Але за стандартними фразами судового позову криється вже не вперше випробувана схема «Нафтогазу України», яка дозволяє менеджерам компанії суттєво покращувати свій фінансовий результат, і у підсумку отримувати за це премії. У цьому випадку така схема реалізується завдяки фінансовій стабільності власної дочірньої компанії – АТ «Укртрансгаз».
Перше питання: навіщо «Укртрансгаз» здійснив цю закупівлю у НАК «Нафтогаз України»? Оператор ГТС купує певні обсяги газу для так званого балансування ринку. Потреба в ньому виникає тоді, коли хтось зі споживачів газу відібрав з газотранспортної системи більше газу, ніж мав би. А постачальник цього споживача не зміг подати достатньо газу для свого клієнта.
Впродовж останніх трьох років оператор газотранспортної системи постійно скаржиться на зростання потреб у балансуванні ринку і звинувачує в ситуації газорозподільні компанії, на які намагаються списати цей газ. Насправді, йдеться про обсяги газу, які спожили теплогенерувальні підприємства взимку і які мають єдиного, призначеного урядом постачальника – НАК «Нафтогаз України».
Кабмін зобов’язує державну компанію постачати газ виробникам тепла для населення за фіксованою ціною. У минулому опалювальному сезоні вона складала 5 930 грн/тис куб. м.
Причиною виникнення таких штучних небалансів у споживанні теплогенерувальних підприємств є систематична відмова НАК «Нафтогаз України» виконувати свої обов’язки постачальника і підписувати з тепловиками акти приймання-передачі газу. В разі відсутності таких документів, що підтверджують споживання газу тепловиками, «Укртрансгаз» за формальними ознаками переходить до балансування системи, тобто заміщення нібито нестачі в системі газом, який був ним закуплений у материнської компанії – НАК «Нафтогаз України».
Треба наголосити, що тепловики мали чинні угоди з постачальником газу – «Нафтогазом». Ба більше, єдиним можливим постачальником газу для них згідно з рішенням уряду міг бути тільки НАК «Нафтогаз України». До того ж в системі не було нагальної потреби для подання додаткових обсягів газу. Не було тільки актів приймання-передачі газу. Тож, можна вважати, що ситуація була створена спеціально, а самі небаланси були штучними.
«Укртрансгаз» мав врегулювати проблему з постачальником газу – НАК «Нафтогаз України». Це ж підтверджується рішеннями Верховного суду України, які також визначають, що питання небалансів має бути врегульоване між постачальником газу та споживачем. Про що «Главком» вже детально писав раніше.
Піддавки на 7,3 мільярда
У чому зиск цієї схеми для менеджерів «Нафтогазу»?
Для прикладу візьмемо лише один тендер «Укртрансгазу» із закупівлі газу. Припустимо, що всі 1,6 млрд куб. м газу були використані для балансування системи за схемою НАК «Нафтогаз України».